Проект #futureNOW: яким буде майбутнє міст після пандемії

Після карантину ми всі почуваємося розгубленими. Неначе опинилися у новому світі без дорожньої карти й розуміння, що відбувається навколо. Саме тому 22 квітня наша команда ГО “СМАРТ СІТІ ХАБ” запустила ініціативу #futureNOW — онлайн-лекції про актуальні зміни в житті міста і громади. 

У прямому ефірі разом з експертами ми аналізуємо, як пандемія впливає на економіку, освіту, інфраструктуру міста та чого нам чекати в Україні найближчим часом. Спікери відповідають на запитання у коментарях та діляться лайфхаками, як адаптуватися до «нової норми» та досягти успіху. Ми поспілкувалися з галузевими експертами та виділили глобальні тренди відновлення після пандемії в Україні та в світі. 

ЕКОНОМІКА ТА ФІНАНСИ

Експерт: Сергій Фурса, інвестбанкір, працює в інвестиційній компанії “Dragon Capital”

Чого нам чекати у майбутньому:

Значної девальвації гривні не відбудеться до кінця року. Найбільші ризики для національної валюти — це вмикання “друкарського станка” для того, щоб створити більше робочих місць, та відтік капіталу під впливом кризи. Поки що ці чинники є контрольованими. За умови співробітництва з МВФ Україна переживе світову економічну кризу набагато легше, ніж у 2008 році. За макроекономічними показниками найгірших сценаріїв вдасться уникнути. 

МЕДИЦИНА

Експерти: Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров'я у 2016-2019 та Федір Лапій, лікар, дитячий інфекціоніст, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика.

Чого нам чекати у майбутньому:

Зараз немає доказів штучного походження COVID-19, науковці у світі вважають його результатом природних мутацій. Вплив природних умов на розповсюдження вірусу під питанням, оскільки в країнах Латинської Америки та Азії із спекотним кліматом та високою температурою повітря розповсюдження вірусу не зупинилося. Великі міста на кшталт Нью-Йорка або Мадрида піддаються спалахам захворювання, оскільки спрацьовує чинник густоти населення. В Україні не буде другої хвилі, тому що наша країна ще не подолала першу хвилю – досі не було піку захворюваності. Ситуація в Україні є “тліючою”. На даний момент у Києві менше хворих, ніж в європейських столицях, однак з відкритих даних відомо, що навантаження на медичну систему столиці вже зараз є доволі суттєвим. Тому треба бути надзвичайно обережними у виході з карантину.

ТРАНСПОРТ

Екcперт: Володимир Шульмейстер, директор інфраструктурних програм в Українському інституті майбутнього, засновник ГО “Інфраструктурна Рада”

Чого нам чекати у майбутньому:

Обмеження руху громадського транспорту під час кризи стимулюватиме розвиток велосипедної інфраструктури та появу більшої кількості електротранспорту. Актуалізується використання мобільних додатків для виклику таксі та безготівкова оплата проїзду. 

НЕРУХОМІСТЬ

Експерти: Дмитро Аранчій, головний архітектор та засновник майстерні Dmytro Aranchii Architects, та Ольга Соловей, керуючий партнер та співзасновник бізнес-асоціації “Український клуб нерухомості”, засновник онлайн ресурсів з тематики нерухомості 3m2.kiev.ua и propertytimes.com.ua, а також платформи nedvizhka.ua.

Чого нам чекати у майбутньому:

Два місяця карантину — це стануть причиною стрімкого падіння цін на ринку нерухомості. Нова квартальна забудова передбачатиме благоустрій та розвинену інфраструктуру у пішій доступності. Відбудеться загальний бум на естетичність та озеленення території. Найбільшим попитом на ринку користуватимуться міські квартири з балконом, із великою кухнею та збільшеною робочою зоною. Близькість до метро перестане бути одним з найважливіших чинників для вибору квартири в місті. Майбутнє — за модульною архітектурою, яка дозволяє за бажанням змінювати конфігурацію житлового або офісного простору. 

АНТИКРИЗОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

Експерт: Віргініус Кундротас, президент BMDA, віце-президент Інституту Адізеса у Литві

Чого нам чекати у майбутньому:

Час постійно прискорюється, і власникам бізнесів потрібно із блискавичною швидкістю реагувати на виклики — у режимі онлайн-зв’язку розподілити ролі й давати завдання членам команди. Кожна секунда в онлайні має значення, тому щоденні відео-зустрічі вимагають від лідера серйозної попередньої підготовки та включеності.Не можна ставитися до конференцій із співробітниками, як до фонового завдання або мітапу.

ЕКОЛОГІЯ

Експерти: Евгенія Аратовська, соціальна підприємиця та інноваторка, засновниця ГО “Україна без сміття”, та Кирило Косоуров, Голова правління Асоціації підприємств в сфері поводження з небезпечними відходами

Чого нам чекати у майбутньому:

Сортування сміття є серйозною проблемою для функціонування міст. Для вибору компанії з утилізації відходів варто послуговуватись такими критеріями: обирати пакети з маркуванням фірми-підрядника та робити запит стосовно відео, на якому видно, що ваше сміття утилізується.

Наразі у містах утворюється чимало медичних відходів: маски, шприци для ін’єкцій, мазі та антибіотики, що непотрібні чи термін придатності яких закінчено.  Потрапляючи в довкілля, вони забруднюють водні ресурси та ґрунти, а також можуть бути джерелом інфікування. Правильно утилізувати медичні відходи можна в домашніх умовах, якщо дотримуватися рекомендацій.

У період кризи кожне місто і громада мусить покладатися в першу чергу на власні ресурси, готовність гуртуватися і разом реагувати на виклики. На наступних ефірах ми продовжимо досліджувати найактуальніші теми, які хвилюють суспільство. Незабаром поговоримо про етику впровадження штучного інтелекту в Києві та перспективи відновлення туризму як галузі, яка однією з перших зазнала великих втрат через пандемію. 

Інші актуальні новини