Проект «Kyiv Urban Atlas»

Наша команда розробляє та підтримує технологічні проекти, які використовують аналітику великих даних у процесах управління містом, зокрема — у вирішенні екологічних проблем. Kyiv Urban Atlas — це детальний геопросторовий план з функцією збору та аналізу інформації щодо міської інфраструктури та впровадження на основі цих даних ефективних та прозорих управлінських рішень. Подібні атласи вже мають міста у 28 країнах Європи. Повний їх перелік можна побачити на офіційному сайті Європейської агенції довкілля. Відтепер проект реалізовано і в Києві.

Kyiv Urban Atlas пропонуватиме рішення для створення максимально комфортного та екологічного життя у столиці в найближчі кілька років.  Проект було розроблено в рамках угоди про співпрацю між ГО «СМАРТ СІТІ ХАБ», Департаментом інформаційно-комунікаційних технологій виконавчого органу Київської міської ради, Інститутом космічних досліджень НАН України та Державного космічного агентства України. Атлас дозволяє спрогнозувати рівень росту забудови міста та його озеленення, у разі необхідності — створити температурну карту. Також проект дає можливість виявити так звані міські острови тепла — райони, що найбільше нагріваються через високий рівень забруднення повітря. Це дозволить вжити заходів щодо пом’якшення такого ефекту.

Для моніторингу стану міста та проведення розумного планування його розвитку варто використовувати важливі показники, індикатори які можуть охарактеризувати кожну зону в місті, розповівши про її комфорт для життя жителів. Першим показником є щільність деревинного покриву у кожній зоні міста. Дерева виконують не тільки естетичну функцію – людям комфортно жити в зеленому районі, але також вбирають сонячну радіацію, не даючи нагрітися поверхні землі, створює тінь, очищують повітря. 

Другий показник – це щільність забудови. Штучна поверхня, яка сильно нагрівається, повільно охолоджується. Третій індикатор, що пов’язує ці дві характеристики – температура земної поверхні. Висока температура земної поверхні негативно впливає на самопочуття жителів, якість повітря, води, грунтів. Для зон з високою температурою поверхні землі характерними є висока щільність забудови та низька щільність насаджень дерев. При цьому найефективнішим способом її регуляції є розумна програма озеленення міста. 

Для реалізації цієї програми нам важливо спочатку вибрати зони з найбільш критичною ситуацією, де можливе насадження дерев. Для того, щоб визначити ці критичні зони, також варто проаналізувати історичний ряд цих показників та розробити прогноз на найближчі декілька років. Після цього ми вибираємо зони з найбільшою температурою земної поверхні, найбільшою щільністю забудови та найнижчою щільністю зелених насаджень. Можна застосовувати різні техніки: прості саджанці на задньому дворі, Європейські вертикальні сади, сучасні технології, охолоджуючі матеріали, фарби та процедури. Також місто потрібен прогноз зміни щільності забудови та зелених насаджень, які разом із прогнозом температури земної поверхні мають ідентифікувати зони, в яких необхідно змінити план розвитку або залишити та впровадити у подібні зони. Проект «Kyiv Urban Atlas» — це наш внесок у покращення екологічної ситуації та розвиток зелених територій у місті.

Інші освітні проекти